Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Ankara Bölge Ofis Müdürü Nozomi Hashimoto Vali Aykut Pekmez’i ziyaret etti
 
Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Ankara Bölge Ofis Müdürü Nozomi Hashimoto beraberinde WFP operasyon yetkilisi Eren Özdemir ve Kızılay yetkililerinden oluşan heyet ile Vali Aykut Pekmez’i ziyaret etti.
Valilik Makamında kabul ettiği misafirleri ile bir süre görüşen Vali Aykut Pekmez; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen, Avrupa Birliği İnsani Yardım Kuruluşu (ECHO) tarafından finanse edilen ve BM Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılay’ı tarafından koordine edilen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) KIZILAYKART projesi hakkında bilgi aldı.
Aksaray, Kayseri, Kırşehir ve Niğde illerini kapsayan ziyaretlerinde projenin genel özellikleri ve proje yürütücüleri ile birlikte görüşmelerde bulunulduğu belirtilerek Aksaray’a da bu amaçla gelerek nezaket ve çalışma ziyaretinde bulunulduğu belirtildi.
Vali Aykut Pekmez’e projenin ulaştığı aşama hakkında bilgi veren Nozomi Hashimoto Türkiye’deki bütün yabancıları kapsayan projeye Türkiye’deki kurumların önemli katkılar sağladığını işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmaların 2018’e kadar 81 ilde yürütülmeye devam edeceğini belirtti.
Projeden yararlanan yabancılara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre yardım yapıldığı belirttirilerek projenin finansmanının Avrupa Birliği İnsani Yardım Kuruluşu tarafından sağlandığı bildirildi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Aykut Pekmez; Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Ankara Bölge Ofis Müdürü Nozomi Hashimoto ile WFP operasyon yetkilisi Eren Özdemir’e teşekkür ederek, yapılan yardımların önemli olduğunu ancak bugüne kadar Türkiye’nin yabancılar için harcadığı miktarların gözönüne alındığında, WFP tarafından ayrılan yardım miktarlarının çok daha fazla olması gerektiğini söyledi.
 Türkiye’den hem milli gelir hemde GSMH açısından çok daha zengin olan ülkeler bulunduğuna dikkat çeken Vali Pekmez;  bu ülkelerin bu konuda neredeyse hiç yardım yapmadıklarını dile getirdi.