T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
     


Bulunduğunuz Yer: İlimiz  >>   Kültür ve Turizm  >>   Termal Turizm  >>   Ziga Kaplıcaları

 Ziga Kaplıcaları
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

ZİGA KAPLICALARI

 

 

                    

                                                             Tesis odaları manzarası

 

        Aksaray İli, Güzelyurt İlçesi Yaprak Hisar Köyünde Ihlara Vadisi yanı başında bulunan Ziga Kaplıcalarının bulunduğu alan, Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre koruma Bölgesi ilan edilmiş olup, mevcut tesislerin bulunduğu alan, kaynak kirlenmesinin önlenmesi  bakımın dan yapılaşmaya kapatılmıştır.

 

                    

              Ihlara Vadisi manzaralı odalarda rahatınız için her şey düşünülmüş.

 

 

 

     Yeni Tesis alanı; 200 yataklı 4 yıldızlı otel, kür merkezi ve diğer sosyal tesislerden oluşmakta,  Ihlara Vadisi’nin bitim noktasında panoramik bir görünüme sahiptir. Ve 12 ay faydalanmaya müsait olacak şekilde planlanmıştır.

 

                      

                  Size Özel  Havuzunuz                                          Nezih İçmekanlar

 

                                

     Ziga Kaplıcaları 47 derece sıcaklığında 150lt/sn debisi olan mineral bakınım dan oldukça zengin başta romatizmal hastalıklar olmak üzere metabolizma bozuklukları, göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

        

 

                                    

 

                                                          Su  Çıkış Havzası 

 

      Ziga sıçak suları birçok mineralin birleşiminden oluşmuş ve içerisinde bol miktarda Kalsiyum ve Sodyum ile Klorür iyonu ve Hidrokarbonat İyonu bulunması sebebi ile tortu bırakmakta olup, içinde bulunan katyon ve anyonların traverten oluşumuna uygun olması dolayısıyla bölge traverten alanı olarak planlanmıştır.   

 

 

Tesis Bilgileri

 

Aksaray Bereket Ltd. Şti. tarafından işletilen tesis 48 oda ve 96 yatak kapasitelidir. Tesiste kür merkezi ve 2 adet kaplıca havuzu bulunmaktadır.

Adres : Yaprakhisar Köyü Mevkii Güzelyurt / Aksaray
Tel. No :0 382 213 64 39
Faks No : 0 382 454 55 00

 (*) Kültür Bakanlığı Web sitesiAksaray İl Genel MeclisiAksaray İl Emniyet MüdürlüğüAksaray İl Jandarma KomutanlığıHaydi Kızlar OkulaAksaray ÜniversitesiAksaray Milli Eğitim MüdürlüğüAksaray İl Çevre ve Orman MüdürlüğüAksaray İl MüftülüğüAksaray Sağlık İl MüdürlüğüAksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Adres: Hükümet Meydanı 68100 AKSARAY - Telefon: 0 (382) 213 50 20 - Faks: 0 (382) 213 11 50 - E-Posta: aksaray@icisleri.gov.tr

Web sitemizi daha iyi görüntülemek için Internet Explorer 8+, Google Chrome 14+ veya Firefox 4+ tarayıcılarını kullanınız.