T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
     


Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   Valilik Haberleri / Haber Paylaşma

 AKSARAY’DA ÜRETİLEN KALİTELİ ÜRÜNLER ARANILAN MARKA OLMALI
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

AKSARAY VALİSİ ORHAN ÂLİMOĞLU:

‘AKSARAY’DA ÜRETİLEN KALİTELİ ÜRÜNLER ARANILAN MARKA OLMALI’

 


Aksaray Valisi Orhan ÂLİMOĞLU Bal Küpü Aksaray Şeker Fabrikasını ziyaret etti.

 


Genel Müdür Yardımcısı Ayhan POLAT’tan üretim ve yeni yatırımlar hakkında bilgi alan Vali ÂLİMOĞLU, Aksaray’da üretilen kaliteli ürünlerin aranılan marka olması gerektiğini bildirdi.

 

Şeker Fabrikasının Aksaray’da önemli bir tarımsal sanayi kuruluşu olduğunu ifade eden Vali ÂLİMOĞLU, Aksaray’da yetişen pancarın Türkiye’deki kaliteli pancarlar arasında en iyilerden olduğunu söyledi.

 

Vali ÂLİMOĞLU, “İşinin ehli müteşebbisler yapılan iyi işlerle üretime, istihdama katkı sağlar. Aksaray'da üretilen kaliteli ürünler aranılan marka olmalı. Bu noktada biz bütün müteşebbislerimizin, üretim yaparak istihdam sağlayan firmalarımızın her zaman destekçisi olacağız. Şehrimizde bu tür işletmelerin çoğalması için bütün kurum ve kuruluşlarımız üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirecektir.”dedi.

 

Bal Küpü Aksaray Şeker Fabrikasının Türkiye’nin ilk özel şeker fabrikası olarak 2006  yılında devreye alındığını belirten Genel Müdür Yardımcısı Ayhan POLAT 2009-2010 kampanya döneminde pancar alım sözleşmesi yaptıkları çiftçilerden yaklaşık 714 bin ton  pancar aldıklarını bildirdi.

 

      Rekoltenin bu kampanya döneminde çok iyi olduğunu ifade eden POLAT, “Aksaray’da üretilen pancarlar Türkiye’nin değişik bölgelerindeki pancarlara göre daha kaliteli, bunda Aksaray’ın karasal bir iklim yapısına sahip olması büyük önem arz ediyor. Aksaray’da gece soğuk, gündüz sıcak havanın olması ve suyu çok seven pancarın Aksaray’da gerektiği kadar sulanması, işlenip şekere dönüşerek Aksaray pancarını en iyiler arasına sokuyor”dedi.

 

      Türkiye’de şeker ihtiyacının yaklaşık % 5’ini karşıladıklarını ifade eden POLAT, bir önceki dönemde 107.000 ton A kotası şeker üretimi yaptıklarını, 2009-2010 döneminde çiftçiden aldıkları yaklaşık toplam 714 Bin ton  pancardan (A, B ve C kotası ) toplam 118.500 ton civarında  şeker ürettiklerini bildirdi. 

      Kampanya döneminde yaklaşık 450 kişinin istihdam edildiği Bal Küpü Aksaray Şeker Fabrikasında yeni yatırım planlamalarının yapıldığını da belirten POLAT, Aksaray Valisi Orhan ÂLİMOĞLU’na ziyareti nedeniyle teşekkür ederek Aksaray Fabrikası olarak küspe kurutma tesisini devreye sokarak  kaliteli hayvan yemi üretmeye başladıklarını ve bu yemi kullanan besicilerin çok memnun kaldıklarını  ifade etti.


Bu içerik toplam 639.721 kez gösterildi, Site toplam 2.431.548 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 66 kişi geziyor.


Aksaray İl Genel MeclisiAksaray İl Emniyet MüdürlüğüAksaray İl Jandarma KomutanlığıHaydi Kızlar OkulaAksaray ÜniversitesiAksaray Milli Eğitim MüdürlüğüAksaray İl Çevre ve Orman MüdürlüğüAksaray İl MüftülüğüAksaray Sağlık İl MüdürlüğüAksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Adres: Hükümet Meydanı 68100 AKSARAY - Telefon: 0 (382) 213 50 20 - Faks: 0 (382) 213 11 50 - E-Posta: aksaray@icisleri.gov.tr

Web sitemizi daha iyi görüntülemek için Internet Explorer 8+, Google Chrome 14+ veya Firefox 4+ tarayıcılarını kullanınız.