Emir DURMAZ
 
Aksaray İli Eski Valisi
 

      Afyon’un Emirdağ ilçesinde 1953 yılında dünya gelen  Vali Emir DURMAZ, İlk öğrenimini doğduğu köyde orta öğrenimini Nevşehir ilinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1979 yılında mezun olmuştur.

     1979 Yılı içerisinde İçişleri bakanlılığında Mülki İdare Amiri olarak devlet memuriyetine başlayan Vali DURMAZ Yeşilova, Halfeti ve Battalgazi İlçelerinde Kaymakam olarak görev yapmıştır. Malatya Vali Yardımcılığı görevinden sonra  Söke Kaymakamlığına müteakiben 1994 yılında  Ağrı Valisi olarak atanmıştır. 2003 yılına kadar kesintisiz on yıla yakın çeşitli illerde Vali olarak görevini sürdürmüş Ağrı Valiliğine müteakiben 1995-1997 Yılları arasında Diyarbakır Valisi olarak 1997-2000 yılları arasında Aksaray Valisi olarak, 2000-2003 yıları arasında ‘da Aydın Valisi olarak görev almıştır. 

     Vali Emir DURMAZ Mülki İdare Amiri olarak görev yaptığı yerlerde sadece mesleki hasletleriyle değil, aynı zamanda vatandaşlar, meslek kuruluşları ve müteşebbislerle diyaloğu, sorun değil çözüm üreten kararları ve sonuç alıcı çalışmaları, gösterişten uzak,mesai kavramı olmayan çalışma temposu ile tanımlanmaktadır.    

     Vali Emir DURMAZ görev yaptığı her ilde,özellikle, eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, ulaşım spor, sanayi, ve Köy altyapı hizmetlerine ilişkin çalışmaları ile kısa zamanda hizmete sunduğu diğer projelerle dikkati çekmiştir. Hedeflediği 30 kişilik sınıflarda tam gün eğitim için yürüttüğü projeler, eğitim ve sağlık kampusları yapımı, bölünmüş yol yapım çalışmaları, sanat ve sanat eğitimine sağladığı destekler bu hizmetlerine örnek teşkil eder. Özellikle Aydın Valisi iken Kuşadası ilçesinde bitme noktasına gelen turizmi yeniden canlandırmak için sektör temsilcileriyle beraber bir yıl içerisinde  tamamladığı,çevre, altyapı,ulaşım konaklama ve ticari hayata yönelik projeler Kuşadası ilçesinin turizm sektöründe bu gün ki noktaya taşımıştır.     

      Vali DURMAZ, Kültürden sağlığa, ulaşımdan spora, organize sanayi bölgelerinden, küçük sanayi sitelerinin kurulmasın, emniyet hizmetlerinden enerji alt yapısına kadar hemen her dalda İlin kalkınması ve büyümesine tesir edecek yatırımların planlanması ve hizmete sunulması için gece gündüz demeden çalışan bir Mülki İdare Amiridir. 

     Yakın çevresinde, Vali DURMAZ’ ın “bir köy evine bağlanan musluktan akan içme suyunun hane halkında yarattığı mutluluğu hisseder yada çocukların gözlerindeki pırıltıyı okuyabilen ancak vatana ve millete hizmet edebileceğini” ifade ettiğini söyler 

      Halen Merkez Valisi olarak görev yapan Vali Emir DURMAZ,evli ve iki çocuk babasıdır.