Halk Eğitim Kursları sayesinde meslek sahibi oluyorlar
 
Aksaray Valisi Aykut Pekmez’in eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi, Ortaköy İlçe Halk Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti. Merkezde açılan aşçılık, dokuma, el sanatları, konfeksiyon, üniversiteye hazırlık, anne-çocuk eğitim kurslarına katılan kadın kursiyerler ve öğrencilerle görüşen Yeşim Pekmez Hanımefendi; halk eğitimi kurslarının çok önemli yapısal ve vizyon değişikliği ile üretim ve istihdama yönelik hedefler belirlediğini söyledi.
 
Aksaray Halk Eğitim Merkez Müdürü Azmi Arı ile Müdür Yardımcısı Mehmet Köksal’ın da katıldığı ziyarette İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Metin Er, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Can ve Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri ile görüşen Yeşim Pekmez Hanımefendi; Ortaköy’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
-Kadınlar üretime, istihdama katılmalı
 
Ziyaret ettiği kurslarda kadınlar ile sohbet eden Pekmez; kurslar sayesinde yeni şeyler öğrenerek kendilerini geliştirdiklerini, yanlış uyguladıkları şeyleri doğru şekilde yapmayı öğrendiklerini ifade eden kadınları tebrik etti. Devletin özellikle kadınlara yönelik çok önemli politikalar geliştirdiğini ifade eden Pekmez; kadınların üretime istihdama katılmalarını sağlamak için eğitim programlarının çok ciddi şekilde üzerinde durduğunu söyledi.
 
-Kurslar meslek edindiriyor
 
Kadınların istemesi halinde yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını vurgulayan Yeşim Pekmez Hanımefendi; halk eğitim merkezlerinin eskiden olduğu gibi sadece dikiş, nakış tarzı kurslar düzenlemediğini günümüz ihtiyaçlarına göre insanları meslek edindirmeye yönelik olarak eğitim programları gerçekleştirdiğini ifade etti.