Kariyer ve İstihdam Günleri
Aksaray Valiliği himayelerinde, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürlüğü tarafından Aksaray Belediyesi, Aksaray Üniversitesi, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle “Aksaray Kariyer ve İstihdam Günü” etkinliği Aksaray Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirildi.
Salon Programı öncesinde 2018 AKİF Kariyer ve İstihdam Fuarının açılışı Aksaray Valisi Ali Mantı, Milliyetçi Hareket Partisi Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, Belediye Başkan Vekili Süleyman Canbulut, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Aylin Kızıldere Yalçınkaya, Vali Yardımcısı Mustafa Türkcan, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, İŞKUR Bilgi İşlem Daire Başkanı Fahrettin Kaya, Kamu Kurumları, Meslek Odaları Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Vali Ali Mantı beraberindeki heyet ile özel sektör ve mesleki kuruluşları stantlarını ziyaret ederek bilgi aldı. Fuara katkı sağlayan özel sektör ve mesleki kurum ve kuruluş temsilcilerine teşekkür belgeleri takdim edildi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam eden Kariyer ve İstihdam Günleri programında konuşan Aksaray Valisi Ali Mantı düzenlenen programın hayırlı uğurlu olmasını dileyerek etkinliğin başarılı geçmesi temennisinde bulundu.
 Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Mahmut Akkuş düzenlenen program ve Aksaray İş-Kur Müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Akkuş, Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında iş dünyasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Seferberlik çağrısına kulak vererek 6.000 istihdam hedefinden şu anda 13.500 istihdam sayısına ulaştığını söyledi.
2018 yılı içinde işe yerleştirme başta olmak üzere dezavantajlı gruplar içerisinde bulunan engelli, eski hükümlü, kadınlar ve gençlerin işe yerleştirilmesinde Aksaray’ın ilk 5 il içerisinde yer aldığını belirten Akkuş, “Yükseköğrenim mezunlarının işe yerleştirilmesine Aksaray Türkiye’de 4. Sırada. Girişimcilikte Türkiye 2., Eski Hükümlü ve Engellilerde 50 bin TL hibe destek projesinde 82 proje ile ilimiz 1. Sırada yer almaktadır.” dedi.