Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Aksaray'da Toplu Açılış ve Temel Atma Törenlerine Katıldı
Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, değeri 350 Milyon TL’yi bulan 4 tesisin temel atma ve toplu açılış törenlerine katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi. Aksaray’ın su sorununu kökten çözmeyi amaçladıklarını belirten Bakan Eroğlu, Ecemiş Suyu’ndan Aksaray’a içme suyu getirilmesi projesinin yapılması talimatını verdiğini söyledi.
 
Bakan Eroğlu ilk olarak Aksaray Valiliği'ni ziyaret etti. Vali Aykut Pekmez, Aksaray Milletvekilleri İlknur İnceöz ve Mustafa Serdengeçti, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri tarafından karşılandıktan sonra Aksaray Valiliği Şeref Defteri'ni imzalayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Valilik Makam’ında Vali Aykut Pekmez’den bilgi aldı. Bakan Eroğlu, Valilik Toplantı Salonu'nda bakanlığına bağlı birimlerin genel müdürleri, il müdürleri ile yerel yöneticilerin katıldığı toplantıda basın açıklaması yaparak Aksaray’a yapılan projelerden bahsetti ve Aksaray'a yapılması planlanan yatırımların müjdesini verdi. "Aksaray Konya Ovası Projesi (KOP) bünyesinde. Bu KOP projesi, raflarda unutulmuş bir projeydi. Geldiğim zaman tozlu raflardan bulduk çıkardık bu projeyi. Aksaray'ın da içinde bulunduğu proje kapsamında çok hızlı adım atıyoruz. Allah nasip ederse 2019 yılı sonuna kadar bunu bitireceğiz. 16 Milyar 948 Milyon TL yatırım yapılacak” dedi.
Bakan Eroğlu, Aksaray'a son 14 yılda 200 milyon lira yatırım yaptıklarını belirterek, şehir merkezine yıllık 12,5 milyon metreküp içme suyu sağladıklarını, bu anlamda 5 gölet ve 1 barajı Aksaray'a kazandırdıklarını ifade etti. Orman yangınlarına dikkat çeken Eroğlu, "Vatandaş piknik yapıyor, memleketine giderken sigara izmaritini yola atıyor. Kurumuş otlar bu izmarit ile birlikte alev alıyor. Bir de anız yangınları var. Vatandaşı orman köylerinde anızını yakıvereyim diyor ve yaktıktan sonra rüzgarla birlikte ormana giriyor. Bu konuda dikkat edilmesini önemle rica ediyorum. Yangının çıkması çok kolay ama söndürmesi var ya, keşke vatandaşlar yangın nasıl söndürülüyor bir gelip baksalar. Göğsünü siper ediyor arkadaşlarımız. Şehit olanlar bile var. Bu bakımdan vatandaşlardan istirham edeceğiz; ormanlar hepimizin, ormanları koruyalım, dikkat edelim, bir duman gördüğümüzde Alo 177 hattımız var, arasınlar. Ne kadar kısa sürede müdahale edersek o kadar isabetli olur. Ayrıca bizlerde her tarafa yönelik çok ileri bir teknoloji kurduk. Akdeniz ülkelerinden Portekiz'den başlayarak İspanya, Fransa, İtalya, Bosna Hersek, Yunanistan bunların da hepsini dikkate alırsak, yangınlarda en başarılı ülke biziz. Yangına en hızlı müdahale eden, yangın başına düşen yanan alanı en az ülke bizim ülkemiz. O anlamda ormancılarımızı da tebrik ediyorum. Dünyanın en ileri teknolojisi bizde. Mesela; havada giden yangın helikopterinin havadaki koordinatlarını, hızını, kim var, kaç dakikada nereden su alacak, kaç sefer yaptı bunu odamdan görebileceğim bir teknolojiyi kurdum. Yetişmiş ekiplerimiz de çok iyi. Ayrıca, bütün dünyadaki ormancıların Antalya’da uluslararası eğitim merkezi var; Afrika, Orta Asya, Avrupa’daki yangıncıları orada eğitiyoruz. Türkiye’de böyle bir liderlik var” dedi.
 
Toplantının ardından Bankalar Caddesi'ndeki esnaflarla görüşmeler yapan Sayın Eroğlu, Aksaray Belediye Başkanlığı'nı ziyaret ederek Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı'ya yapmış oldukları projelerden dolayı teşekkür etti.
 
Temel atma ve açılış törenlerini yapmak üzere Bakan Eroğlu ve beraberindekiler Aksaray Kültür Merkezi'ne geçtiler.
 
Törende konuşma yapan Vali Aykut Pekmez; “Yapılan sulama projeleri İlimize çok büyük katma değer sağlayacak ve diğer temelini atacağımız arıtma tesisi sayesinde de vatandaşımıza daha temiz ve sağlıklı su içirmiş olacağız. Taşkın koruma projesi ile de zaman zaman oluşan sel baskınlarının önüne geçmiş olacağız. Hala devam eden önemli projeler var. Bakanımız İlimize her gelişinde çok önemli müjdeler ile geliyor. Bu gün de bize verdiği müjdeler nedeniyle İlimize önemli yatırımları getiren Sayın Bakanıma teşekkür ediyorum” dedi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof Dr. Veysel Eroğlu da konuşmasında, “Aksaray İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi ile Aksaray’ın içme suyu kalitesini yükselteceğiz. Aksaray’a bu da yetmez diyerek Ecemiş Suyu'nu Aksaray’a getirelim dedik. Yaklaşık 200 km'lik mesafeden oluşacak ve 34 km'si tünelden geçecek olan; Aksaray, Niğde ve bölge yerleşim yerlerinin 2070 yılına kadar içme suyu problemini kökten çözecek olan projeyi yapma kararını aldık. 'Toplam bedeli 1 milyar TL'yi bulacak olan bu proje Aksaray’a helal olsun' dedik. Fahri hemşeriniz olarak %10'u tamamlanan bu projeyi bizzat kendim takip edeceğim” dedi.
 
Konuşmaların ardından yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılışları yapıldı. Bakan Eroğlu ayrıca, 350 milyon TL değerindeki Aksaray İçme Suyu Arıtma Tesisi, Uluırmak-Mamasın Sulaması Yenileme, Gülağaç İlçesi Demirci Beldesi Taşkın Koruma Tesisi ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak ormancılık faaliyetlerinin temelini attı. Törende ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca; Orman Köylerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve ORKÖY Kredisi Sertifikaları'nın hak sahiplerine dağıtımı gerçekleştirildi. Törenin ardından Bakan Eroğlu Aksaray’dan uğurlandı.