Ortaköy’de Şehit Aileleri ve Gazilere ziyaretler
 
Aksaray Valisi Aykut Pekmez’in eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi Ortaköy İlçesinde bulunan şehit aileleri ve gazi ziyaretlerine devam ediyor.
Yeşim Pekmez hanımefendi beraberinde İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ’ın eşi Reyhan Karabağ ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsrafil Aktürk ile birlikte Ortaköy İlçesinde yaşayan gazi ve şehit aileleri ve yakınlarını ziyaret etti.
Yeşim Pekmez hanımefendi İlk olarak Şehit Ramazan Gür’ün ailesini ziyaret etti. 1992 yılında Şırnak Silopide şehit düşen Gür’ün annesi Döndü, babası Kerem Gür ile görüşen Yeşim Pekmez Hanımefendi; ne yaparlarsa yapsınlar şehitlerin hakkının hiçbir zaman ödenemeyeceğini belirtti. Devletin kutsal vatan toprakları için şehit düşen evlatlarının ailelerine her zaman sahip çıktığını vurgulayan Pekmez; “Şehit ailelerimizin acıları hep taze; bizler her zaman sizlerin yanında olacağız. Bize şehitlerimizden kalan emanetleri olarak kalan sizler her zaman başımızın üzerinde olacaksınız” dedi.
Pekmez daha sonra beraberindeki heyet ile 1983 yılında Şırnak Şenobada görevini yaparken şehit düşen Şehit Jandarma Er Mesut Çiftçi’nin annesini ziyaret etti. Şehidin annesi Fatıma Çiftçi ile görüşen Pekmez; şehit yakınlarının ilettiği talepleri dinledi. İmkanlar ölçüsünde şehit yakınlarının sorunlarını çözme gayretinde oldukların belirtti. Şehit yakınları ile yakından ilgilenerek bilgi alan Pekmez; şehit yakınlarının çocuklarına çeşitli hediyeler verdi.
Pekmez, 2016 yılında Surda gazi olan Yusuf Bilgiç ve eşi Seher Güler Bilgiç’i ziyaret etti. Yeşim pekmez Hanımefendi gazimiz, eşi ve kayınvalidesi ile bir süre sohbet etti. Gazi Bilgiç, başından geçenleri anlatırken tekrar göreve dönmek için dilekçe verdiğin fakat kabul edilmediğini söyledi.
Yeşim Pekmez Hanımefendi daha sonra 1969 yılında gazi olan Hicabi Bircan ve eşi Sevgi Bircan’ı evlerinde ziyaret ederek Gazimiz ve eşi ile bir süre sohbet etti.