TBMM Başkanı İsmail Kahraman Aksaray’da
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman gezi, inceleme ve açılış programına katılmak üzere Aksaray’a geldi. Meclis Başkanı Kahraman ilk olarak Aksaray Valiliğini ziyaret etti.
TBMM Başkanı Kahraman’ı Vali Aykut Pekmez, AK Parti Grup Başkan Vekili İlknur İnceöz, Milletvekili Mustafa Serdengeçti, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın, protokol üyeleri, stk temsilcileri ve vatandaşlar karşıladı.
Valilik Şeref Defterini imzalayan Başkan Kahraman Vali Aykut Pekmez’i Valilik Makamında ziyaret ederek Aksaray ile ilgili bilgi aldı. Vali Aykut Pekmez TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a Taşpınar Halısı hediye etti.
Başkan Kahraman Vali Pekmez’e teşekkür ederek TBMM logolu çini işlemeli tabak hediye etti. Başkan Kahraman daha sonra Aksaray Belediyesini ziyaret etti. Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgıdan yürütülen belediye hizmetleri hakkında bilgi alan Başkan Kahraman daha sonra Birlik Vakfı Aksaray Şubesi Hizmet Binasının açılış törenine katıldı.
Burada bir konuşma yapan Başkan Kahraman: Birlik Vakfının, Milli Türk Talebe Birliğinin (MTTB) devamı olduğunu, MTTB'nin ise Osmanlı döneminde kurulduğunu söyledi.
Türkiye'nin gelişmesini istemeyenlerin 15 Temmuz 2016'da bir kalkışma denediğini dile getiren Kahraman, "Milletimiz buna karşı koydu, direndi ve 'hayır' dedi. 15 Temmuz bir darbe değil, Türkiye'yi işgal hareketiydi. 1960, 1971 ve 1980'de yapılanlar darbedir. Ancak 15 Temmuz bir işgal hareketiydi. Milletimiz topyekûn sinesini gerdi ve bunu engelledi.
15 Temmuz'da sivil toplum kuruluşları, polis, Meclis ve halk bir araya geldi ve milli bir şuur oluştu. Bu oluşan şuurdan sonra Türkiye'de artık herhangi bir darbe girişimi olmayacaktır. Türkiye'de darbeler dönemi bitti."dedi. Kahraman; darbe girişimi gecesi konutunda olduğunu, olayları televizyonda gördüğünü belirterek, "Vatanımdaki insanlara yine kendi vatanımdaki insanlar ateş ediyor. Olacak iş değil. Bu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) denilen hain, zalim çete harekete geçmiş ama önlendi. Daha sonra Meclisi açtım, cumartesi günü için olağanüstü toplantı daveti yazdım. Ertesi gün 4 parti ortak bir bildiri yayımladı." diye konuştu.
Aksaray Valisi Aykut Pekmez ise yaptığı konuşmasında;  Birlik Vakfının kurulduğu günden beri gençleri yetiştirmek için önemli hizmetler vermiş ve vermeye devam ettiğini söyledi.
“Her alanda, mesleğini iyi yapan, yapacak olan, eğitilmiş gençlere, nesle ihtiyacımız var ‘diyen Vali Pekmez: “Son yaşadığımız olaylarda gösterdi ki, mesleğini iyi yapacak nesil, gençlerimizin milli değerlerimize, manevi değerlerimize, ahlaki değerlerimize, dini değerlerimize sahip çıkan, vatanını, milletini, bayrağını, ezanını, kısacası insanını seven bir nesle ihtiyacımız var. ‘dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Birlik Vakfı Aksaray Şubesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Vakıf binasını gezerek incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Kahraman vakıf hizmetleri hakkında Aksaray Şube Başkanı Mustafa Karahancı’dan bilgi aldı.
Cuma namazını Somuncu Baba Külliyesine kılan TBMM Başkanı İsmail Kahraman Hanife Saylan adlı vatandaşın cenaze namazına iştirak etti. Somuncu Baba Türbesinde dua eden Başkan Kahraman vatandaşlarla selamlaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Aksaray Üniversitesi Sosyal Tesislerinde öğle yemeği programına katılan Başkan Kahraman daha sonra Aksaray’dan uğurlandı.